Úvod

Příprava bazénu na sezonu: Jak se účinně zbavíte řas?

S příchodem jara se neprobouzí jen příroda, ale také bazény, které netrpělivě čekají, až po odstranění dilatačních plováků a plachet opět spatří světlo světa. V rámci uvedení bazénu do provozu svépomocí vás ovšem při pohledu na poloprázdný bazén může překvapit také nežádoucí zelená barva vody a výskyt řas. Jak se jimi nenechat zastrašit a zbavit se jich nejlépe nadobro?


Jestliže se teploty stále drží pod 10 stupni Celsia, nechte bazén ještě chvíli spát. Teplotní rozmezí 10-15 stupňů Celsia se jeví jako ideální jak pro odzimování bazénu, tak i pro omezení výskytu řas, proto s přípravou bazénu na léto neotálejte. Pokud vás i přesto uvítá nevábně zelená hladina vody, přečtěte si, jak na cestě zpět ke křišťálové vodě postupovat.

Čím vznikají řasy?

Řasám se sice výtečně daří ve vyšších teplotách, nicméně vzniknout mohou i na podzim důsledkem brzkého zazimování. Jejich výskyt v průběhu sezony lze připsat zejména nesprávnému nebo nedostatečnému ošetření vody, a to i v případě, že váš bazén disponuje kvalitní pískovou filtrací.

Postup při odzimování bazénu s výskytem řas:

1. Začněte tím, že zkontrolujete pH vody a hladinu chloru. Je-li bazén hodně znečištěný, vysajte nejprve dno vysavačem a k očištění stěn použijte houbu nejlépe s přípravkem určeným proti řasám. Zelená voda se nejspíš neobejde bez šokové terapie chlorem, kdy se běžná dávka chlóru zdvojnásobí nebo dokonce zšestinásobí.
2. Poté, co bazén dopustíte a připojíte bazénovou technologii, přichází na řadu zmíněná šoková dezinfekce. Řas se dočista zbavíte například přípravkem GUAa POOL SHOCK, který zakoupíte u firmy Hawaj. Kromě toho, že produkt slouží jako poslední záchrana zaneřáděné vody, rovněž bojuje proti řasám preventivně. Hodnotu pH se nebojte zvýšit na až na 7,4.
3. Nakonec zapněte filtraci a nechte ji běžet klidně i několik dní, dokud vám nebude připadat, že voda opět získává na průzračnosti. U pískových filtrací nezapomínejte pravidelně kontrolovat tlak na manometru a v případě nutnosti filtr propláchněte, aby se z něj usazené řasy opět vyplavily.
4. Po 24 hodinách přidejte do vody vločkovač. Ten zbylé nečistoty i odumřelé řasy sdruží tak, že je ze dna poté snáze vysajete. Až se bazénu opět navrátí jiskra, nezapomeňte filtr propláchnout.

Řasám sice do budoucna možná předejdete chlorovou terapií a pravidelnou údržbou, nicméně své udělá i kvalitní písková filtrace. Pokud tedy stále používáte zastaralejší kartušovou filtraci, zvažte, zda není na čase vyměnit ji za filtraci pískovou. Podívejte se například na nabídku pískových filtrací e-shopu Hawaj, kde nyní probíhají totální výprodeje.

Hýčkejte svůj bazén a on se vám na oplátku odvděčí azurovou vodou… jako z Karibiku.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze