Úvod

Moderní architektura má blízko k přírodě

Obdivujete Tančící Dům, Chobotnici na Letné a další skvosty moderní architektury? Pokud uvažujete o stavbě vlastního domu, jistě budete hledat inspiraci právě v moderní architektuře.


Přívětivá tvář moderní architektury 
Málokterý milovník moderní architektury si může dovolit postavit k bydlení tak velkolepé dílo, jako je Tančící Dům, anebo budova Národní knihovny na Letné. Pokud však dáte přednost individuálnímu projektu před typovou stavbou, můžete se některým z Vašich oblíbených objektů alespoň trošku inspirovat. Kritici moderní architektury tvrdí, že je příliš strohá, technická a nepřívětivá, protože staví do popředí funkčnost, které musí estetické nároky hodně ustoupit. A ke stavbě používá především chladnou ocel, studené sklo a beton. Díla moderní architektury však mohou mít více tváří. Větev moderní architektury, která se vymanila ze zaujetí přísné pravoúhlé geometrie, aby se trochu polidštila, zvolila cestu sblížení s ostatními styly. Kupříkladu organický modernismus je výsledkem experimentování s organickými formami. Tento směr hledal svou inspiraci v koncepci Bio-designu, mezi jehož hlavní představitele patří právě kontroverzní architekt, otec Chobotnice, Jan Kaplický. Nyní ale zpátky na zem, abychom se podívali, jaký typ moderního domu si můžete nechat postavit Vy sami. 

Moderní domy a jejich výhody
Hlavním přínosem obytných domů postavených podle zásad moderní architektury jsou dobré tepelně izolační vlastnosti, díky nimž jejich majitelé v chladném období ušetří za vytápění, a v teplém za klimatizaci. Moderní domy se staví tak, aby umožňovaly využití ekologických technologií, například solárních panelů, které jsou zdrojem energie, jejíž získávání nezatěžuje životní prostředí. Vzhledem k tomu, že moderní architektura s oblibou používá velké skleněné plochy, hranice mezi interiérem a exteriérem se stává méně výraznou, a umožňuje tak bližší kontakt s přírodou. Protože domy postavené podle zásad moderní architektury postrádají ornamenty, eliminují ozdobné prvky a další nepodstatné detaily, jsou charakteristické svou nadčasovostí. Zásadní nevýhodu individuálních domů moderní architektury lze spatřovat v ceně projektu, která je činí pro většinu z nás nedostupnými. Z tohoto důvodu jsme nuceni jít cestou kompromisu a vybrat si některý ze zdařilých typizovaných projektů, například v podobě nízkoenergetické dřevostavby

Kam dál?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze