Úvod

Jak zajistit dlouhou životnost plechové střechy?

Plechová střešní krytina se dlouhodobě těší velké oblibě stavebníků, a to především díky vynikající odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Extrémně dlouhá životnost, pevnost a odolnost i vůči prudkému dešti, krupobití, mrazu či vysokým teplotám včetně UV záření však může být zaručena pouze v případě správně provedené údržby její povrchové úpravy.


Řešení podle stavu střechy
Velmi spolehlivé a léty osvědčené řešení, jak zajistit dlouhou životnost a odolnost plechové střešní krytiny, nabízejí barvy ETERNAL, doporučované profesionálními aplikačními firmami v oblasti střešních nátěrů jak pro nové, tak pro starší střešní plechové krytiny. V případě ochrany plechové střechy odborníci doporučují výběr z následujících nátěrových systémů, určených speciálně pro tento typ krytiny, s přihlédnutím k materiálu podkladu. Jedná se buď o ochranný nátěr, nebo sanační systém:

a) Ochranný vrchní nátěr barvou ETERNAL mat akrylátový představuje osvědčený způsob ochrany nové plechové střešní krytiny nebo údržby starší plechové krytiny, která nevykazuje známky rezavění.

ETERNAL mat akrylatovy

b) Sanační systém tvořený základním antikorozním nátěrem barvou ETERNAL antikor akrylátový a ochranným vrchním nátěrem barvou ETERNAL mat akrylátový. Tento systém je doporučován v případě starší plechové krytiny (pozinkovaný plech, hliník, černá ocel apod.), kde je podklad povrchově degradován rzí či počínajícími destrukcemi původního nátěru.

ETERNAL antikor akrylatovy

Jak postupovat při nátěru?
Nejprve je třeba provést ověření stavu střešní krytiny, zejména prověření soudržnosti původních nátěrů, pokud již byla v minulosti střecha natírána, následně důkladné očištění podkladu, poté antikorozní ochranu a na konec samotnou aplikaci barvy. Přesný postup krok za krokem by měl být následující:

1. Nejprve byste měli provést mřížkovou zkoušku, což je zkouška prováděná za účelem ověření stavu původního nátěru povrchu plechové střešní krytiny. Mřížková zkouška (ČSN ISO 2409) předepisuje proříznutí nátěru až na podklad 6 rovnoběžnými řezy (např. s využitím "žiletkového" nože) ve vzdálenosti 1-3 mm od sebe podle tloušťky nátěru a dalšími 6 rovnoběžnými řezy ve stejných vzdálenostech kolmo na první provedené řezy. Přilnavost se posuzuje pohledem a odtržením lepicí pásky přilepené na vytvořenou mřížku.

mrizkova zkouska

2. Poté proveďte očištění podkladu od korozních zplodin, mechanických nečistot, zbytků uvolněných starých nátěrů a odmaštění povrchu technologií WAP s přídavkem speciálního odmašťovacího prostředku ETERNAL odmašťovač, následovaný důkladným oplachem čistou vodou.

Odmasteni strechy s oplachem za pomoci WAP

ETERNAL odmastovac

3. Zajistěte ochranu proti rzi - ošetření ocelového kovového podkladu, drobných železných součástí střechy i klempířského příslušenství antikorozní barvou ETERNAL antikor akrylátový nejlépe ve dvou vrstvách a s doporučenou spotřebou.

aplikace antikorozniho nateru

4. Následuje aplikace vrchní ochranné vrstvy barvou ETERNAL mat akrylátový štětcem, válečkem nebo vzduchovým stříkáním ve dvou vrstvách při celkové spotřebě 0,28–0,30 kg/m2.

Aplikace 1. vrstvy barvou ETERNAL mat akarylatovy

Osvědčené rady a tipy
Na závěr jsme pro Vás shrnuli důležité rady a tipy, díky nimž se vyvarujete rizika vzniku nepříjemných překvapení:
 • Před samotným nátěrem je nutné odstranit z podkladu střechy veškeré nečistoty a zbytky starých nátěrů, protože nová vrstva nátěru nemá šanci udržet se dlouho na vadných, s podkladem pevně nespojených místech!
 • Pokud se na střešní konstrukci vyskytují staré nátěry, je třeba jejich přilnavost ověřit. K tomu jako spolehlivá metoda slouží právě výše zmíněná mřížková zkouška.
 • Rez je třeba co nejlépe mechanicky odstranit (drátěným kartáčem), neboť ulpělé zbytky rzi neumožňují antikoroznímu nátěru přímý kontakt s kovem, a tím přímo zhoršují přilnavost nového nátěru.
 • Podklad je třeba pečlivě odmastit, nejlépe roztokem saponátu s následným oplachem vodou, a to nejlépe vysokotlakou WAP s rotační tryskou, která svým výkonem předčí všechny kartáče a brusné papíry. a jarovou vodu aplikovanou smetákem.
 • Odmaštění se netýká pouze nových střech. Také ty staré časem pokryje tenká mastná vrstva vlivem spadu z okolního prostředí! Bez opravdu pečlivého očištění se raději do nátěru nepouštějte, je to zbytečná práce a vyhozené peníze za barvu!
 • K nátěru plechové střešní krytiny vyberte barvu speciálně k tomuto účelu určenou s možností jejího dalšího použití i na klempířské příslušenství doplňky střechy, např. ETERNAL mat akrylátový.
 • ETERNAL mat akrylátový tvoří trvale pružné, hedvábně matné nátěry s vysokou odolností proti povětrnosti.
 • Ocelový plech nebo plochy nechráněného železa, a to i ty malé (šrouby, spoje), chraňte proti rezavění antikorozním nátěrem ETERNAL antikor akrylátový.
 • Dbejte na to, aby k aplikaci docházelo při teplotě doporučené výrobcem. Za slunečného počasí se teplota krytiny může od teploty prostředí podstatně lišit.
 • Dodržení doporučené spotřeby a počtu předepsaných vrstev hmoty je zárukou, že nátěr bude mít správnou tloušťku, a zajistí tak očekávanou ochranu povrchu střechy.
 • V žádném případě svévolně barvu neřeďte!
 • Nejvhodnějším obdobím k nátěrům střech je konec léta a podzim, kdy sluneční svit není tak intenzivní, aby způsobil rozpálení povrchu střechy, což je u nátěru nežádoucí!
strecha se starym poskozenym naterem
střecha se starým poškozeným nátěrem

strecha s novym naterem ETERNAL
střecha s novým nátěrem ETERNAL mat akrylátový

Tak nezapomeňte, dodržet přesný postup aplikace včetně technologických přestávek se vždy vyplatí! Pokud vás zajímají další detaily nátěrů střech, nejen těch plechových, své odpovědi najdete v Aplikačním předpisu Ochrana střech nebo na www.barvy-eternal.cz.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze