Přihlášení
|
Registrace
Úvod
Obývací pokoj
Kuchyně
Koupelna
Dětský pokoj
Ložnice
Stavba
Zahrada
Elektro
Finance
Články
Máte moderní bydlení?
Podnikatelské baroko
Trendy v koupelnách
Architekt vs. designér
Trendy moderní kuchyně
Kýč v interiéru
Industriální design - současný trend interiérů
Doporučujeme
Bazény a příslušenství
Rekonstrukce střechy
Feng Shui
Obývací pokoj
Dřevostavby
Dětský pokoj
Svítidla a osvětlení
Naše zahrada
Nová podlaha
Luxusní bydlení
Jak zařídit pokojíček
Zdravé bydlení
Stínící technika
Dekorace do bytu
Relax a wellness
Zastínění domu
Stavba rodinného domu
Nábytek
Zdravé spaní
Moderní kuchyně
Rekonstrukce koupelny
Zateplení domu
Nová okna
Interiérové dveře
Vytápění domu
Úvod
Výstavba rodinných domů krok za krokem
Každého, koho čeká výstavba vlastního bydlení, zajímá, jak celý tento proces probíhá. V tomto článku se tedy dozvíte vše, co vás čeká.
reklama
NÁŠ TIP: Rekonstrukce domu krok za krokem
Pozemek je základ, bez něj to nepůjde
Výběr pozemku patří k nejdůležitějším a nejzásadnějším. Pokud jej ještě nevlastníte, zvažte před výběrem lokalitu (zjistěte, jaká je zde hlučnost, zde je v blízkosti příroda atd.), dostupnost vlastním automobilem i veřejnou dopravou, občanskou vybavenost (zda jsou v blízkosti potřebné obchody, školka, škola atd.). Zajímejte se také o budoucí sousedy.
Pokud máte vybraný konkrétní pozemek, ověřte si na stavebním úřadě, zda je pozemek územním plánem schválen k výstavbě konkrétního domu. U některých pozemků totiž můžete narazit a vytoužený dům nebudete moct postavit. Z výpisu z katastru nemovitostí rovněž zjistíte, zda-li se k pozemku nevážou věcná břemena či zástavní práva.
Zajímejte se dále o omezení ochranných pásem a regulativu výstavby. Je důležité vědět, zda vám v budoucnu za barákem nepostaví například průmyslový areál.
Pozemek připojený k sítím
Pokud ještě pozemek není připojený k sítím, musí mít možnost připojení nebo vybudování inženýrských sítí. Bez nich (zejména bez elektřiny a vody) by samotná výstavba domu nebyla možná. Kromě zmíněné elektřiny a vody se jedná o kanalizaci a plyn.
Vyřízení veškeré dokumentace
Máte-li vybraný nebo dokonce koupený pozemek a zajištěné inženýrské sítě, čeká vás papírování. Před výstavbou je potřeba vše ohlásit na stavebním úřadě. U rodinných domů do 150 m2 zastavěné plochy stačí stavební ohlášení. U domů nad 150 m2 zastavěné plochy bude potřeba stavební povolení.
Typový, nebo individuální projekt - co si vybrat?
U individuálního projektu se rodinný dům řeší pro konkrétní pozemek a podle jeho geologických, technických a vašich podmínek. Vlastní projektant vypracuje návrh na míru, zajistí stavební povolení a někteří dokonce nabízejí i stavební dozor. Velkou výhodou je individualita, jedinečnost a možnost vypracování projektu podle vašich představ a odborných rad projektanta. Nevýhodou je pak vyšší cena.
U typového projektu víte přesně, co kupujete. Díky vypracovaným vizualizacím si člověk dokáže představit, jak bude dům vypadat. Nevýhodou je, že typový projekt pro stavební povolení a realizaci stavby nestačí. Je nutné jej dopracovat. Navíc výběr typového domku není jednoduchý, proto je dobré se poradit s odborníkem, který vám pomůže vybrat ten pravý dům na váš pozemek.
Stavba svépomocí nebo na klíč?
Výstavba rodinného domu je možná hned několika způsoby. Nejčastěji se však volí mezi stavbou svépomocí, na klíč nebo jejich kombinací.
Výstavba
svépomocí je výhodná zejména po finanční stránce, na druhou stranu ale počítejte s tím, že se stavění protáhne a bude vás to stát hodně času a někdy i nervy.
Oproti tomu stavba na klíč vám ušetří čas i nervy, ale zase bude o něco dražší, než kdybyste si vše udělali sami nebo s pomocí rodiny, známých nebo řemeslníků.
Kombinace obou možností? Proč ne!
Zajímavá je kombinace obou možností. Hrubou stavbu vám postaví stavební firma a zbytek si postavíte sami. Tato možnost se mnoha lidem osvědčila, zejména pokud chcete postavit vysněné bydlení za výhodnější cenu.
Samotná výstavba domu
Po vyřízení všech potřebných dokumentů, vypracování projektu a výběru výstavby vás čeká následující:
● Základy - v první řadě dochází k hloubení základů a příprava terénu na pozemku. Po zaměření budoucího domu se vybuduje základní deska. Poté následují technické zařízení budovy - napojení kanalizace, vody a dalších sítí.
● Hrubá stavba - obecně zahrnuje výstavbu obvodových stěn a příček, schodů, komínu, stropů, střešní krytiny, okapů a dalších klempířských prvků střechy. To ale záleží vždy na konkrétním projektu, takže se jednotlivé kroky mohou lišit.
● Rozvody a instalace - po vybudování hrubé stavby následuje rozvedení elektroinstalace, vody, kanalizace, plynu, topení a ohřevu vody po celém domě.
● Dokončení výstavby domu - zde se provádějí vnitřní omítky a štuky, zabudování oken a parapetů, vchodových a příp. balkonových dveří. Když jsou hotové veškeré venkovní práce, následuje už budování interiéru domu.
Za poskytnuté informace k tomuto článku děkujeme firmě MIRAS -
stavební firma Plzeň
.
Přečtěte si také
Fagor spolupracuje s Linkou bezpečí
Nábytkové sestavy – nejvděčnější vybavení dětských pokojů
Zasklení pro maximální tepelné zisky
Nádech severu ve Vašem interiéru
Navštivte také ...
Seriál: Rekonstrukce střechy
Čtěte více>>
Seriál: Nová podlaha
Čtěte více>>
Seriál: Dřevostavby
Čtěte více>>
Fotogalerie
přidat foto
další foto
Zobrazit fotografie
Doporučujeme
Saunování prosívá zdraví. Proč si tedy neužívat svou vlastní saunu?
Chystáte se na renovaci schodiště? A co takhle vinylové?
Inspirace pro zahradu
Nejčtenější
Provence styl
Čtěte více >>
Odhad ceny nemovitosti
Francouzský styl Vás okouzlí
Diskuze
MMoexp: Top Cards to Enhance Any Pokémon TCG Pocket Deck
MMoexp: Elden Ring DLC: Examining the Role of the Giant Volcano Cauldron
MMoexp: Skull and Bones Season 3: An Epic Maritime Adventure Awaits
MMoexp Diablo4 on the screen every
MMoexp Madden25 it is as much as
MMoexp FC25 the indicated time
MMOexp: Comprehensive Guide to Making Gold in WoW Classic SoD
MMOexp: Swift Techniques for Earning Coins in Madden 24
Level Up Your Gameplay in FC 24 with MMOexps Top Tips
Predators at Blues
Vstoupit do diskuze