Úvod

Tepelná čerpadla země / voda STIEBEL ELTRON pro rodinné domy

Největší německý výrobce přístrojů pro elektrický ohřev vody a elektrické vytápění firma Stiebel Eltron nachází díky kvalitě a příznivé ceně svých výrobků i na přesyceném českém trhu stále větší uplatnění. Špičková technika nachází uplatnění nejenom při vytápění a přípravě teplé vody pro rodinné domy, ale též pro větší objekty.


Výběr tepelných čerpadel země / voda je široký a pro každou instalaci je možno najít
vhodné řešení. Tepelná čerpadla jsou nabízena v základní variantě WPF 5-16, v komfortní variantě WPF 5-16 E s modifikací WPF 5-16 cool umožňující pasivní chlazení objektu a kompaktní variantě WPC 5-13 s vestavěnou nádrží na teplou vodu s modifikací WPC 5-13 cool umožňující pasivní chlazení objektu.
Pro objekty s větší tepelnou ztrátou lze pak využít modulové přístroje WPF 10-16 M, které umožňují kaskádové zapojení více strojů nebo přístroje vyšších výkonů
WPF 20-66.
Všechny přístroje využívají kompresory Scroll ve spojení s ekologicky nezávadným chladivem R410a. Maximální výstupní teplota topné vody tak může dosahovat až 60°C.

WPF E a WPF cool 
Nové tepelné čerpadlo konstrukční řady WPF 5-16 E/cool STIEBEL ELTRON přesvědčí vysokým stupněm integrace. Kromě agregátu tepelného čerpadla a bezpečnostních prvků je v přístroji vestavěna expanzní nádrž primárního a sekundárního okruhu, energeticky úsporné oběhové čerpadlo primárního a sekundárního okruhu, pružné tlakové připojovací hadice, měřič tepla a elektroměr.

Přístroje jsou dodávány ve výkonovém rozsahu od 5 do 16 kW. 

Do standardní výbavy tepelných čerpadel Stiebel Eltron patří i trojstupňově spínaný elektrokotel (až 8,8 kW), sloužící jako bivalentní zdroj a zdroj pro antibakteriální dohřev v režimu přípravy teplé vody.

Montážní firma tak ušetří mnoho pracovních úkonů, materiálu a času. Vestavěné komponenty jsou ideálně sladěny, takže se zvyšuje provozní bezpečnost a je tím vyloučená možná chyba při jejich volbě a montáži. V neposlední řadě instalace tepelného čerpadla působí esteticky lepším dojmem a zabere méně místa.
Díky integrovaným elektronicky řízeným oběhovým čerpadlům, jak na straně zdroje energie, tak na straně vytápění, je zvýšena účinnost vytápěcího systému. Malý příkon použitých čerpadel přináší vyšší topný faktor, neboť podle nové normy pro udávání výkonových parametrů, elektrický příkon zahrnuje kromě odběru motoru kompresoru i další odběry elektrické energie.
Nový je také vysoce jakostní design. Jedinečný vzhled přístroje navazuje na typovou řadu WPF 20 – 66 a předurčuje vzhled dalších přístrojů Stiebel Eltron v této oblasti. Ergonomické provedení ovládacích prvků regulace a uspořádání snadno výsuvné elektroskříňky, umožňuje jak optimální zacházení pro všechny skupiny uživatelů, tak také rychlou a nekomplikovanou montáž. Nově je v rozsahu dodávky rovněž tepelně izolační kryt hydraulických přípojek, zaručující čistou a profesionální izolaci. Pomocí při přepravě na místo instalace jsou držáky na zadní straně přístroje tepelného čerpadla.

Nové tepelné čerpadlo země / voda je nabízeno ve dvou variantách: pod označením WPF..E pro vytápění a přípravu teplé vody a pod označením WPF..cool pro vytápění nebo pasivní chlazení a přípravu teplé vody. U konstrukční řady WPF..cool je již vestavěn přídavný výměník tepla potřebný pro pasivní chlazení.
Měření množství tepla a spotřeby elektrické energie je v Německu podmínkou pro udělení státní dotace na tepelné čerpadlo. V našich podmínkách má tato funkce integrovaná ve vestavěné regulaci tepelného čerpadla zatím pouze informativní charakter pro uživatele.
Inovační technika, vysoká kvalita zpracování a jedinečný design jsou atributy, kterými se vyznačuje nová konstrukční řada tepelných čerpadel WPF E případně WPF cool.Kompaktní tepelná čerpadla WPC
Při vývoji tohoto přístroje byl hlavní důraz kladen na kompaktnost řešení vytápění a přípravy teplé užitkové vody. Tato snaha odráží současný trend výstavby rodinných domů, kdy prostor pro umístění zdroje vytápění je velmi omezený.
Přístroje jsou dodávány ve výkonovém rozsahu od 5 do 14 kW. 
Tepelná čerpadla typu WPC sériově obsahují ekvitermní regulaci WPM II, která je schopna řídit 2 topné okruhy, přípravu teplé užitkové vody a spínání externího nebo vestavěného bivaletního zdroje. Samozřejmě umožňuje několik útlumových programů, jejichž využívání je však s ohledem na způsob dimenzování tepelných čerpadel a velkou setrvačnost podlahových topných soustav důsledně zvážit. Po zakoupení zvláštního příslušenství regulátor umožňuje stále více žádané ovládání přes externí vzdálený počítač. Ze servisního hlediska je významné přehledné zobrazení poruchových hlášení a nastavování servisních parametrů.
Samozřejmostí je české menu, které bez použití návodu usnadňuje nastavování a odečet parametrů systému.
Tepelné čerpadlo dále obsahuje oběhové čerpadlo a 3-cestný ventil sloužící pro topný okruh a okruh interní přípravy teplé užitkové vody, oběhové čerpadlo zdroje, teplotní čidla zdroje, topné a vratné vody a čidlo venkovní teploty. V přístroji je nainstalováno elektrické topné těleso s kaskádovým spínáním výkonu od 2,6
do 8,8 kW. Topné těleso je určeno pro dohřev topné vody při požadavku na výstupní teplotu vyšší než je maximální dosažitelná tepelným čerpadlem (60°C).
Ve spodní části tepelného čerpadla je umístěn 175 l zásobníkový ohřívač vody s vestavěným trubkovým velkoplošným výměníkem. Toto řešení zajišťuje rychlý a jednorázový plynulý ohřev vody. U nejvýkonnějšího typu WPC 13 tak trvá ohřev z 15 na 50°C přibližně 45 minut.

Firma Stiebel Eltron dodává pro tepelná čerpadla též akumulační a solární zásobníky, hydraulické připojovací sady a další příslušenství. Všechny přístroje jsou registrovány pro program „Zelená úsporám“.

www.stiebel-eltron.cz

Seriál: Vytápění domu

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze