Úvod

Rozhovor: Jak se bydlí v novém domě LARGO 85

Sníte o novém domě? Prolistovali jste stohy katalogů a přečetli desítky článků? Přesto byste se chtěli sejít s někým, kdo si nový dům nechal postavit a zjistit, co všechno stavba domu obnáší? Přinášíme Vám rozhovor s panem Tomášem Červeným, který si nechal postavit rodinný dům od společnosti RD Rýmařov.


Pane Červený, bydlíte v montovaném domě LARGO 85 Economy, který je jedním z novějších typů rýmařovských domů, ale upravili jste si ho podle vlastních potřeb. Co všechno tyto úpravy zahrnovaly?
Dům je zvětšený o 1,5 modulu (90 cm), je tam navíc garáž, volil jsem větší zateplení domu (fasáda 150 mm). Také došlo ke změně topného systému na elektrické podlahové vytápění. Vnitřní dispozici jsem si nechal upravit tak, aby vznikl co největší společný prostor. Dům také dostal oproti typovému projektu podkroví, které spojuje s přízemím otevřené vřetenové schodiště.

schodiste v novostavbe

Jak stavební firma přistupovala k Vašim požadovaným úpravám domu? Probíhalo vše standardně jako u typového domu?
Ano, firma stavěla dům přesně dle mých představ a požadavků a jediným limitujícím faktorem byla statika a finanční strop. Vybral jsem si typový dům, který se nejvíce přibližoval mé představě a tvaru pozemku a z něj jsem dále tvořil nový dům. Proces přípravy zakázky a výroby domu je stejný u atypických staveb jako u typových domů. A společnost RD Rýmařov vycházela vstříc individuálním změnám.

Úpravy typového rodinného domu od RD Rýmařov jsou tedy možné. Pro investora jsou ale zpravidla finančně náročnější. Naše čtenáře jistě nejvíce zajímá, jak se vyšplhala cena domu LARGO 85 Economy se zmíněnými úpravami?
Cena těchto úprav byla závislá na rozsahu změn, dále na rozsahu a standardu vybavení domu. Cena se tedy nakonec zvedla asi o 50 % oproti typovému RD Largo 85. Cena domu se měnila jen na základě mých změn a mého odsouhlasení cenové kalkulace tak, abych se vešel do mého finanční představy.

Bydlíte v Rýmařově, který leží na samotné hranici CHKO Jeseníky. Rozhodl jste se právě proto pro LARGO 85 Economy, které splňuje veškeré parametry potřebné ke stavbě v chráněné krajinné oblasti?
Jeseníky jsou krásné, ale dům naštěstí nestojí přímo v CHKO (už tak jsem byl na úřadech víc jak doma). Přesto svým architektonickým pojetím splňuje podmínky pro stavbu v CHKO. Byl jsem limitován pouze regulativy stavebního úřadu, který zajímalo usazení na pozemek.
Dalším požadavkem SÚ byla sedlová střecha. Proto jsem volil dům klasického nízkého vzhledu bez zbytečných vikýřů, arkýřů a dalších doplňků tak, aby dům společně s atypickými okny vytvořil moderně vyhlížející dům.

nestandartni montovany dum LARGO 85 Economy

Popište nám prosím spolupráci s firmou RD Rýmařov. Někdo by se mohl domnívat, že tak velká firma nebude věnovat svému zákazníkovi dostatek času, jaká byla skutečnost?
Musím pochválit společnost RD Rýmařov za zcela profesionální jednání a realizaci našeho nového domu. Dle nabídky typových domů jsem si vybral dům, který se podobal naší představě, ten jsem ve spolupráci s projekcí RD Rýmařov radikálně upravil dle našich představ. Po odsouhlasení ceny se vypracoval projekt a začalo vyřizování staveb. Povolení, hypotéky a usazení RD na pozemek. Po celý průběh zakázky jsem měl podporu Rýmařovského týmu a vždy, když se objevil nějaký problém s vyřizováním na úřadech, hned se vyřešil. Dále konečné výběry (specifikace) materiálů a barev proběhla na jedničku.
Po doložení stavebního povolení a podpisu finální smlouvy jsem se domluvil na termínu zahájení stavby. Stavba domu byla koordinovaná skvěle a já mohl po celou domu montáže komunikovat se stavbyvedoucím a zasahovat minimálním způsobem do realizace.
Na to že společnost RD Rýmařov realizuje cca 400 domů ročně, tak po celou dobu průběhu příprav i samotné montáže se mnou firma komunikovala prostřednictvím jak obchodního zástupce, tak konkrétních specialistů pro jednotlivé činnosti.


Využil jste dodávku domu na klíč nebo jste zvolil variantu na dokončení?
V první fázi jsem volil dodávku na klíč včetně základové desky, ale po změnách domu, a tím navýšení ceny, jsem se dostal malinko přes finanční limit. Proto jsem nakonec volil variantu na klíč včetně desky, ale podkroví na dokončení tj. bez podlahových krytin a interiérových dveří.
Možnost měnit si rozsah dodávky dle vlastních limitů a možností beru jako velkou výhodu. Dokončení těchto činností mi svépomocí trvalo 1 týden po předání domu.

S RD Rýmařov úzce spolupracuje také firma Lamont, která vyrábí kuchyňské linky. Vy jste tuto spolupráci využil. Jak probíhal výběr a montáž Vaší kuchyňské linky?
Ano využil jsem této možnosti a kuchyň volil od Lamontu tak, aby byla součástí dodávky domu. Prošel jsem několik vzorových domů, kde jsem viděl kuchyně od Lamontu. Specifikace kuchyně, vizualizace a samotná montáž proběhla na výbornou.
Beru to jako obrovskou výhodu, že firma RD Rýmařov je schopná kooperovat a realizovat domy jako kompletní produkt tj. projekční činnost, základová deska, dům, kuchyň a dále nabízí i úpravu pozemku chodníky, ploty atd. Záleží jen na zákazníkovi, co vše si objedná.

moderni kuchyne od firmy Lamont


Pane Červený, děkujeme Vám za rozhovor a věříme, že Vaše odpovědi budou inspirativní i pro naše čtenáře. Vám přejeme, ať se Vám v novém domě dobře bydlí.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze