Jak na to pří výběru umělého kamene?
Při výběru dekorativních materiálů v rámci svých projektů obvykle míváme jasnou představu o tom, jakými vlastnostmi by se mělo toto zboží vyznačovat: musí to být materiál kvalitní, co nejodolnější, za přijatelnou cenu, měl by být na trhu snadno dostupný a v neposlední řadě, aby jím šlo obkládat snadno a rychle.
V současné době působí na trhu řada firem s nabídkou vlastních výrobků, ale i umělého kamene dováženého ze zahraničí. V takovém množství produktů se člověk snadno ztrácí a při výběru materiálu nemusí mít právě šťastnou ruku. Může narazit na velmi nekvalitní zboží. Jak si může obyčejný člověk zvolit ten nejkvalitnější, odolný a nepříliš drahý materiál?
Začněme u dekorativních vlastností materiálu. Některé typy můžeme označit za umělý kámen pouze ze vzdálenosti několika metrů. Mnozí výrobci nabízejí zákazníkům obyčejné betonové desky, o nichž hrdě prohlašují, že jde o umělý kámen. Struktura takového materiálu je naprosto bezvýrazná. Je to pouhá tvarovaná betonová hmota. Správný obklad se vyznačuje kvalitně propracovanou texturou přírodního materiálu. Takové zboží už těžko rozeznáte od přírodního kamene. Póry o velikosti 1–2 mm v malém množství na povrchu lícové strany jsou běžné, avšak celý povrch desky by se v nich neměl ztrácet. Nakonec povrch materiálu je právě to, co by nám mělo skýtat estetický zážitek po mnoho let.
Výrobky jsou k dispozici ve dvou typech barevného vyhotovení: monochromním, tj. v jednom odstínu, např. bílém, zeleném, šedém apod., nebo má materiál barev několik. Výrobky, u nichž je využito více barev a barevných přechodů, budou samozřejmě přirozenější a spíše připomínat přírodní kámen
Chcete-li zvolit levnější variantu, poohlédněte se po jednobarevných odstínech. Daleko důležitějším aspektem je odolnost barevného povrchu proti působení vnějších vlivů. Někteří výrobci poskytují pouze povinnou dvouletou záruční lhůtu danou zákonem.
Avšak jen stěží nalezneme někoho, kdo by si chtěl např. obkládat fasádu každé dva roky.
Průměrná doba životnosti se u kvalitních materiálů využívaných v exteriérech pohybuje kolem 20 let. Většina výrobků, které jsou na současném trhu nabízeny, je vyrobena z betonové směsi. Základní výhoda standardního betonu s vysokou objemovou hmotností spočívá v odolnosti vůči vlivům počasí, nevýhodou je vysoká hmotnost. Obklady ze směsi s obsahem perlitu jsou lehčí. Podobné výrobky bývají zpravidla kvalitnější než materiál,při jehož výrobě se využívá keramzit.
Cena
Cenové rozpětí výrobků z umělého kamene je velmi široké. Chcete-li nalézt ten nejlevnější materiál, pak vám jen doporučujeme, abyste v tomto ohledu zvážili všechna pro a proti. Když si vybíráte obklad z umělého kamene, tak tím vlastně určujete, jaký materiál vám bude dělat radost po dlouhá léta. Umělý kámen bude stále „v kurzu“. Pořídíte-li si kvalitní výrobek od osvědčeného výrobce, můžete si být jeho kvalitou a dlouhou životností naprosto jisti. Avšak i horní hranice umělého kamene musí být adekvátní. Např. cena 2500 Kč bez DPH za 1 m2 se už velmi těsně blíží ceně obkladu z přírodního kamene.
Na základě průzkumu trhu s umělým kamenem jsme přišli k závěru, že se minimální cenová hranice pohybuje okolo 600 Kč za m2 materiálu (včetně DPH) a horní hranice okolo 2000 Kč za 1 m2 včetně DPH. Za nejnižší cenu se vám dostane do rukou vzhledově poměrně „jednoduchý“ umělý kámen, ve většině případů v monochromních barvách. Avšak ve vyšších cenových kategoriích již naleznete výrobky, které od přírodního kamene prakticky nerozeznáte.
Sádrové výrobky lze užívat výhradně k úpravám interiéru. V zimním období je dotyčný interiér nutno vytápět. Pokud tedy chcete umělý kámen ze sádry využít v rekreačním objektu, který se v zimním období nevytápí, připravte se na to, že jej na jaře naleznete popraskaný. Obávaným nepřítelem sádrového obkladu je mechanické poškození. I při malém úderu se může kousek odštěpit. Přijde-li povrch výrobku do styku s vlhkostí (rozlijeme-li na něj např. kávu nebo čaj), anebo s tuky, je prakticky nemožné takový viditelný defekt odstranit. Bohužel existují i takoví dodavatelé, kteří výslovně neuvádějí, že jsou výrobky ze sádry vhodné výhradně k obkládání interiérů, a tak uvádějí spotřebitele v omyl.
Kde nakoupit výrobky z umělého kamene
To, kde výrobky z umělého kamene nakupujete, je rovněž rozhodující. Nakupujete-li zboží přímo u výrobce nebo ve specializované prodejně, dostane se vám kvalifikovaných informací, když potřebujete vyřešit specifika v rámci svého, zcela individuálního, projektu. Při nákupu zboží v obchodním řetězci nemusíte vždy obdržet tyto informace.
Dostupnost výrobků se ve velké míře odvíjí od sezónní poptávky. Na jaře a na podzim bývají sklady hůře zásobeny než v zimě nebo v létě.
Je-li zboží, které jste si vybrali, nutno teprve vyrobit (nebo v horším případě přivézt ze zahraničí), požadujte, aby vám dodavatel, případně výrobce, potvrdil přesnou dodací lhůtu zboží a umožnil vám, abyste při prodlení mohli objednávku zrušit. Doporučujeme objednávat zboží u místních výrobců umělého kamene, kteří vám dodací lhůty zaručí mnohem spolehlivěji. Navíc se zboží u nás běžně hradí těsně před jeho expedicí.
V dnešní době si v zásadě kdokoli, kdo se rozhodne podnikat, může založit svou vlastní firmu. To však ještě zdaleka nesvědčí o serióznosti dotyčného „podnikatele“. Při výběru umělého kamene vyhněte se Zprostředkovatelům a pochybným prodejcům. Nejlépe bude, když se obrátíte na specializovaného prodejce, oficiálního dealera nebo přímo na výrobce zboží. Ti vám nabídnou ty nejkvalitnější služby a nejkratší dodací lhůty.
Výběr stavebního nebo rekonstrukčního materiálu je vždy neobyčejně důležitý a zodpovědný krok. Vždyť právě na něm pak závisí úspěch vašeho projektu. A nezáleží na tom, zda se chystáte zrenovovat jen jednu místnost v bytě nebo stavíte hned celý dům, který budete po dlouhá léta s potěšením užívat.
Doufáme, že vám náš článek poslouží při výběru zboží z umělého kamene jako spolehlivé vodítko.
KONTAKT:
Magicrete® s.r.o.
Chrášt‘any 140, 252 19 Rudná u Prahy
www.magicrete.cz, www.kamen-ploty.cz