Úvod

Dům ze slámy

Mít vlastní střechu nad hlavou, tedy nějakou tu nemovitost, se jeví samozřejmě mladým novomanželům jako základní předpoklad pro založení rodiny.


Mladí lidé byli vždy radikální a volili často netradiční způsoby pro nové bydlení.

S rozvojem a moderností ekologického bydlení dostaly zelenou i některé velmi netradiční materiály a technologie. Moderní individuální a originální nízkonákladová výstavba vsází na energeticky nenáročné a snadno obnovitelné či recyklovatelné materiály.

Jedním z originálních řešení je stavba, která vznikla nedávno v mladé Boleslavi-Michalovicích. Novou, originální stavbu rodinného domu vyprojektoval pražský ateliér SEA (Skupina ekologické architektury). Jednopatrová stavba se vyznačuje proskleným průčelím, originálním zastřešením, jakýmsi "deštníkem", a zateplujícím opláštěním z balíků slámy. Jde o symbiózu moderny a ekologie. Cena stavby vyšla na půldruhého milionu korun.

Nejde o tuzemský vynález. Čeští tvůrci se rozhodli následovat své anglické kolegy, kteří již před několika lety vstoupili radikálně do moderní hi-techové architektury obdobným projektem v londýnské čtvrti Islington. Architekti Sarah Wigglesworthová a Jeremy Till se zbavili předsudků, pominuli všechny dosud známé zavedené postupy i materiály a zaměřili se na lokální a amatérské techniky.

Betonové desky nahradil recyklovaný beton, ocelové nosníky zastoupily drátěné konstrukce vyztužované kamením, místo železobetonových jader staveb se využilo pytlů se stavebním odpadem z jiných staveb, které se zateplily slámovými lisovanými balíky.

Česká varianta byla jistě na trochu profesionálnější úrovni, ale aby vás případné napodobení více bavilo, můžete vložit do projektu trochu iniciativy a originality a vymyslet třeba alespoň vlastní interiéry. V obdobném duchu. Postel v ložnici by mnohla mít například slámové matrace. Povlečení s designem slámy se dá rovněž pořídit, pokud vím, pořídil jsem ho na dobírku v jednom zásilkovém domě.

Foto:
SEA Architekt, s.r.o.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze