Úvod

Zastřešení pergoly by mělo být nejen funkční, ale i hezké

Časy, kdy jsme si stavěly pergoly na dvorcích či zahrádkách, jsou již ty tam. Místo pro posezení máme vybudované, obklopuje nás dřevěná konstrukce, která umocní pocit prostoru určeného k posezení.


Další letní sezóna je tu a my plánujeme opět natírat konstrukci, protože barva z loňska vybledla nebo se dokonce loupe. A v tom nás to napadne: když bude pergola zastřešená, nejen že nás ochrání před deštěm a horkými slunečními paprsky, ale zároveň skryje dřevěnou konstrukci, která nebude tolik trpět. Zvýší se tím doba její použitelnosti a zároveň se sníží náklady na neustálou renovaci. Navíc do budoucna ušetříme spoustu času, který již nemusíme opakovaně věnovat broušení, natírání …

Rozhodli jsme se zastřešit pergolu
Jsme nároční, a tak od prosklení očekáváme víc, než jen funkčnost. Rádi bychom za přijatelnou cenu dostali i trochu toho designu…
Soused má na pergole trapézové desky z polykarbonátu.

trapezove desky

Nejlevnější, přesto velmi dobře funkční řešení se snadnou montáží

My chceme víc, a tak pátráme po trhu s plastovými deskami a hledáme, co by se nám líbilo.
Klasické komůrkové polykarbonátové desky – ty už má kde kdo.

striska z polykarbonatu

Jsou rovněž cenově dostupné, ale ty krycí lišty, kterými se překrývají spoje… to se nám moc nelíbí, protože na pergolu vidíme i z druhého patra našeho domečku.
Jednoduché řešení: Zámkové desky z polykarbonátu CLICK.

zamkove desky z polykarbonatu CLICK

Jedná se o desky tl. 16mm, které mají spoj řešený pero-drážkou. Při montáži tak používáme jen minimum příslušenství: spodní pryž na polepení konstrukce, zaklapávací desky Click šíře 25cm (v délkách až 6m), vruty a podložky. Nakonec dáme pár hliníkových ukončovacích profilů, aby se nám v komůrkách nezabydlel hmyz. A je hotovo.

pristresek ze zaklapavacich desek

Jo a ještě něco:
potřebuji světlo?
Volím čiré desky a stříbrné eloxované alu profily.
Chci co nejvíce zatemnit? Pak volím kouřové (hnědo-bronzové) polykarbonátové desky Click a k nim si zvolím hliníkové příslušenství s dřevodekorem.

hlinikove profily s drevodekorem

Vše je hezky sladěné, jednoduchá montáž – co víc si přát? Navíc desky Click 16 díky své pevnosti ve směru toku dešťové vody potřebují příčné latě po 80 – 120 cm, což naše pergola splnila.

Pokud jsem ještě náročnější a nechci mít sice hezké, ale polykarbonátové zastřešení?
Mám možnost zvolit designově velmi zdařilou variantu – komůrkové plexisklo Plexiglas ALLTOP.

komurkove plexisklo ALLTOP

Tyto komůrkové desky z plexiskla mají celou řadu předností: propustnost světla 91% (pro porovnání: Click 16 čirý dosahuje 80%), propouští část UV záření, což podporuje růst a barevnost rostlin, úprava No-Drop proti rosení na všech stranách desky

No-Drop proti roseni

No-Drop je úprava, která ze spodní strany zamezuje rosení desky, na horní straně a uvnitř komůrek se projevuje tak, že nejsou vidět kapičky - např. při drobném dešti deska zůstává pořád čirá – voda nezůstane ve formě kapiček, ale rozptýlí se do vodního filmu. Nejdůležitější je ale design – no řekněte sami: široké komůrky, robustní materiál, pevné a silné stěny odolné krupobití… nelíbí se vám snad?

pergola Alltop

Chcete ušetřit peníze za barvy? Chcete mít v létě klid? Chcete mít doma něco nového? Chcete zvýšit užitnou hodnotu svého posezení?
Pokud jste alespoň jednou odpověděli kladně, pak víte, že zastřešení pergoly je ta správná cesta. Teď už jen zvolit vhodný materiál. Široké spektrum prosklívacích materiálů naleznete u významného distributora s mnohaletou tradicí – firmy Zenit. Využít můžete i snadného nákupu v e-shopu, využít bohatých znalostí prodejců, kteří Vám ochotně poradí.

logo ZENIT
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze