Vlhkost v domě. Jak ji vyhnat?
Vlhkost se do domu může dostat různě. Při povodni, lijáku, skrze střechu nebo v důsledku různých havárií. Pokud je vlhkost nadměrná, vznikají nevzhledné mapy na stěnách a plísně. Jak tedy vlhkost z interiéru vyhnat? Nejdříve bude nutné najít příčinu a dům pak správně vysušit.
Začněte hledat příčinu
Problém může být banální nebo velmi vážný a komplikovaný. Pokud závada není viditelná, doporučujeme se obrátit na odborníka, který dům prohlédne. A co patří mezi nejčastější příčiny vzniku vlhkosti?
- různé havárie - prasklá hadice od myčky nebo pračky, vytopení, povodně atd.,
- zatékání skrze střechu,
- narušení základů,
- srážení vodních par,
- poruchy instalace,
- vlhké omítky,
- atd.
Kontrolujte vlhkost
Se zjištěním vlhkosti vám pomůže vlhkoměr. Z něj pak jde vyčíst údaj v procentech. Optimální vlhkost se pohybuje mezi 45 až 60 %. Při vyšších hodnotách se začíná dařit plísním. Pro bydlení není vhodný ani příliš suchý vzduch.
Důležitou roli hraje i vlhkost stavebních materiálů (konkrétně zdí a dřeva). Zde je pak nutné pozvat si k měření odborníka, jelikož vlastní měřící přístroje, které nejsou na trhu k dostání.
Pravidelné větrání je základ
Aby nedocházelo ke vzniku vlhkosti v interiéru, měl by každý pravidelně větrat. V zimě stačí větrat krátce a intenzivně, v létě klidně po celý den.
Skvělé je, pokud můžete udělat průvan, který vlhkost z interiéru vyžene. A pokud nemůžete mít otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň skrze mikroventilaci.
S vlhkostí zatočí i pomocníci
Když větrání nepomůže, doporučujeme
vysoušeče vzduchu, které z interiéru doslova odsávají vlhkost. Vybírat můžete z nepřeberného množství. A díky velké nabídce, seženete skladné a úsporné vysoušeče.
Máte-li problém s vlhkými zdmi, budete k tomu potřebovat profesionála.
Vysoušení zdiva není jen tak. Vybírat můžete z několika možností:
- využití stavebních úprav a oprav,
- hydroizolace,
- chemické nebo elektrofyzikální metody.
Nevytvářejte další vlhkost
Za vznikem vlhkosti v interiéru často stojí sám člověk. Vlhkost vzniká například ze sprchování, vaření, praní a sušení prádla. Při sprchování používejte odvětrávání, při vaření digestoř a v zimních měsících využívejte sušičku.