Úvod

Sedíte celý den? Vybavte svou kancelář a předejdete zdravotním problémům

Životní styl většiny populace se soustřeďuje na práci v sedě, ať už ve školních lavicích či u počítače. Dopady na zdravotní stav jsou obrovské, zvláště pak pokud sezení není alespoň trochu kompenzováno pohybem. Jak nejlépe předejít bolestem zad a vůbec celého těla?


Začněte výběrem správné židle
Nabídka židlí na trhu je nepřeberná, jak se v ní tedy orientovat? Pokud opravdu sedíte déle než 4hodiny denně, vyhněte se levným židlím ze supermarketů. Můžete si také vyhlédnout nějaký designový kousek, který může pěkně oživit interiér. Bohužel snaha zaujmout a odlišovat se jde na úkor správného sezení. Při výběru dbejte především na ergonomické vlastnosti židle a jejímu pečlivému odzkoušení. Ergonomické židle většinou nejsou levnou záležitostí, ale pokud na nich strávíte 8-12 hodinovou pracovní dobu po několik let bez bolestí, bude neocenitelným společníkem a investice je na místě.

ergonomicka zidle

Základní výbava ergonomické či zdravotní židle

Jak tedy vybrat správnou ergonomickou židli? Důležitý je mechanismus židle, kde spočívá většina důležitých funkcí. Nejlepší je mechanika synchronní, která umožňuje tzv. houpání opěry, aniž by se zvedal sedák. Důležitou součástí je nastavení protiváhy, kterou opěra klade proti zádům při pohupu. To je základem tzv. dynamického nebo také aktivního sezení. Dalším důležitým vodítkem je tvar opěry a sedáku. Opěra by měla být vysoká a čalounění vystouplé, aby poskytovalo dostatečnou oporu celým zádům. Bedra jsou při sezení jednou z nejvíce zatěžovaných částí zad. Protože každý člověk má bedra v jiné výšce, měla by být celá opěra výškově nastavitelná. Pro postavy s výraznějším prohnutím zad doporučujeme židli s možností nastavení hloubky bederní opory například pomocí přífuku. Sedák by měl být anatomicky tvarovaný, ideálně s odlehčenou přední hranou pro lepší průtok krve do nohou. Vůbec nejlepší je pružinový sedák (obdobně jako pružinová matrace), který je tvořen mnoha malými pružinkami, které tlumí nárazy při dosedání a poskytují pevnou, ale příjemnou oporu při dlouhém sezení.Nastavení výšky židle je jednou ze základních funkcí, ale měla by jí být věnována značná pozornost. Pravidlo pravých úhlů není špatné, ještě lépe se při dlouhém sezení osvědčuje pravidlo “tupých úhlů”, tedy větších než 90°. Člověk se necítí “našponován” podle pravítka, sedí pohodlně a zároveň je zabezpečen správný krevní a lymfatický oběh.

ergonomicka zidle pro kazdeho

Čím více částí židle lze nastavit, tím lépe

Lidé jsou různí a proto by měli mít možnost uzpůsobit si židli pro sebe, nikoli sebe přizpůsobit židli. Z tohoto pohledu je nejlepší volbou česká ergonomická židle THERAPIA. Kromě různých velikostí, po vzoru značení oblečení, nabízí mnoho funkcí a doplňků, díky nimž můžete mít židli opravdu “na tělo”. Jako jediná má navíc speciální tvar čalounění pro podporu správného sezení, který rovná záda obdobně jako osobní terapeut. Odtud i její zvláštní název.

Vyřeší židle všechny vaše problémy?
Pořízení ergonomické či zdravotní židle by mělo být pouze počátkem změn. Pokud má židle správně “fungovat” je třeba si ji v první řadě velmi pečlivě nastavit dle své postavy.

Nelze zapomínat ani na úpravu svého pracoviště. Nejdůležitější je správná výška stolu a rozmístění pracovních pomůcek, jako je počítač, monitor, klávesnice či myš. Rozhodně se vyhněte jejich umístění do strany. Vše mějte přímo před sebou, monitor ve výšce očí, myš a klávesnici co nejblíže okraji stolu, vyhněte se pokládání dokumentů na stůl, kde vám znemožní přístup ke klávesnici. Na trhu jsou k dostání různé ergonomické pomůcky i počítačové příslušenství, které vám práci usnadní a zpříjemní.

ergonomicke doplnky k PC

Hýbejte se!

Pokud si svou kancelář či domácí pracovnu skvěle ergonomicky vybavíte, jste na nejlepší cestě ke spokojenosti a skvělým pracovním výkonům. Je třeba mít ale na paměti, že dlouhé sezení není pro člověka přirozené, ať už sedí na jakkoli pohodlné a zdravé židli. Proto měňte svou polohu kdykoli vám to pracovní nasazení a okolnosti umožní. Telefonujte ve stoje, s kolegou z vedlejší kanceláře řešte vše osobně, alespoň jednou za hodinu vstaňte a protáhněte se. Proložíte-li pracovní den krátkými cvičeními, prospěje vám to lépe, než když se budete snažit vše dohnat v posilovně, kde si - lidově řečeno - dáte do těla. Místo kýžených svalů si spíš přivodíte nepříjemný úraz!
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze