Úvod

Orientální nábytek mnoha stylů

Cítíte se příjemně v útulných místnostech s lehce tajemným pohádkovým nádechem? V tom případě naše doporučení zní: zkuste hledat inspiraci v zemích vzdálené jihovýchodní Asie či rovníkové Afriky a zabydlet se takříkajíc v orientálním duchu!


Teaková oáza s nádechem exotiky
Evropané již po celá staletí s oblibou zařizují a doplňují své interiéry nábytkem dovezeným z dalekých zemí, jako je například Indie, Čína, Japonsko, Egypt, Thajsko, Jáva, anebo Indonésie. Jak vidíte, jedná se o velmi pestrou směs různorodých zemí. A tak Vás jistě nepřekvapí, že se pod pojmem orientální nábytek ukrývá celá řada různých stylů. Jenom pro srovnání takový japonský nábytek přeci vypadá úplně jinak než třeba egyptský. Nicméně něco mají přece jen společného. Jinak bychom je nemohli řadit do stejné skupiny. Orientální nábytek se totiž zpravidla vyrábí z masivu exotického dřeva - z akátového, sezamového, teakového a mnoha dalších. Exotické dřeviny se v poslední době těší rostoucí oblibě, především teak. O teakovém dřevu je všeobecně známo, že se vyznačuje mnoha vynikajícími vlastnostmi, a to především dobrou odolností vůči vlhkosti a ostatním povětrnostním vlivům. Teakový nábytek je proto vhodný jak do interiéru (včetně místností s předpokládanou zvýšenou vlhkostí vzduchu), tak do exteriéru. To je výborná zpráva pro ty, kteří touží po tom, přetvořit svou terasu, anebo část zahrady v příjemnou oázu s nádechem exotiky.

Náš tip 
Pokud máte doma zimní zahradu nebo verandu, pořiďte si soupravu orientálního nábytku, položte ji na pestrý koberec (podobný tomu létajícímu, jaký znáte z pohádek) a obstarejte si několik menších palmiček, citrusů a doplňků, jako je například socha slona nebo velblouda. Ale pozor! Slon by měl mít chobot nahoru, aby Vám přinášel štěstí. Pokud máte rádi chuť a vůni ovocného tabáku, můžete si k dokreslení atmosféry pořídit také vodní dýmku. Takto příjemné prostředí lze samozřejmě vytvořit i v obývacím pokoji nebo jídelně.

Odlehčeno ratanem a bambusem
Typický orientální nábytek se vyrábí z masivu tmavého dřeva. Bývá ornamentálně zdobený řezbou či ruční malbou. Jeho dekorativní prvky, stejně jako ostatní doplňky, jsou laděny spíše do tmavších barevných odstínů. Proto je záhodno tento typ interiéru odlehčit. Toho se dosahuje nejčastěji přidáním několika kousků lehkého nábytku, především ratanového, anebo bambusového. Oba druhy vkusně doplňují dřevěný masiv. Vyrábí se z nich například servírovací stolky, komody, truhly či stojany na květiny.

Mnohočetnost stylů a nejednotný design
Jak jsme naznačili v úvodu, orientální nábytek se rozhodně nevyznačuje jednotným designem. Kupříkladu čínský orientální nábytek se zpravidla vyrábí  masivního dřeva zdobeného výpletem a bohatou řezbou. Pro dekorativní prvky je charakteristický motiv kruhu. Pro nábytek z africké části Orientu je typické mísení různých vzorů a materiálů. Je velmi nápadný, barevný a často zdobený zvířecími motivy. Oblíbeným kouskem jsou kožené taburety. Japonský nábytek naproti tomu působí spíše stroze. Má velmi blízko k minimalismu. Pod heslem japonský nábytek se často setkáte s nábytkem ve stylu feng shui. Indický masivní nábytek se pyšní motivy rostlin uspořádanými do geometrických tvarů. Nezdobí se pouze truhly a skříně, ale také opěradla židlí.

Dolaďování interiéru 
Až budete dolaďovat Váš interiér zařízený krásným orientálním nábytkem, nezapomeňte si pohrát s drobnými zařizovacími předměty, jako jsou kožené taburety, stínítka lamp, či ručně vyráběné keramické vázy a mísy z pálené hlíny. (Pozor ale, abyste to nepřehnali s jejich množstvím a neproměnili svůj domov v jeden velký kýč.) V koupelně by rozhodně nemělo chybět orientální zrcadlo, ani ručníky v odpovídajícím designu a vonné svíčky. Na stěny můžete použít buď barevnou mozaiku, případně marocký štuk. Toto řešení není zrovna laciné, na jeho podkladě však orientální nábytek neobyčejně vynikne. A to si jistě zaslouží.


Kam dál?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze