Úvod

Mámo, táto, jdu do školy!

Milí rodiče, když Vaše dítko vstupuje do školy, nestačí mu pouze koupit školní tašku a penál s pastelkami. Také jeho dětský pokojíček volá po určitých změnách! Po jakých? Hned Vám to prozradíme.


Změny nejsou převratné
Právě v tomto okamžiku nastává nekonečné období životních povinností. K tomu Vaše dítě potřebuje kvalitní zázemí. Přestože přechod z mateřské školky na první stupeň základní školy není spojován s žádnými převratnými změnami interiéru dětského pokoje, k několika změnám přece jen dojít musí. Tou nejdůležitější změnou, kterou je třeba v pokojíčku malého žáčka provést, je včlenění jeho vlastního studijního koutku.

Proč vlastní studijní koutek
Aby se dítě mohlo nerušeně učit, potřebuje klidné místo s vlastním psacím stolem. Tím klidným místem nemáme na mysli ani kuchyni, ani obývací pokoj, nebo vymezenou část pracovny některého z rodičů, ale jeho vlastní dětský pokojíček. V ostatních místnostech by bylo dítě u své důležité činnosti, kterou nepochybně příprava do školy je, neustále vyrušováno. Svůj vlastní psací stůl by mělo mít dítě již od první třídy, třebaže zpočátku s ním pravděpodobně budete dělat domácí úkoly Vy. 

Vybavení studijního koutku
Základem každého studijního koutku, ten prvňácký nevyjímaje, je pochopitelně dostatečně velký psací stůl s pohodlnou židlí. Velmi důležitou součástí stolu je správné osvětlení, aby si malý školáček nekazil oči. Světlo by mělo přicházet z protilehlé strany, u praváka zleva, u leváka zprava. Neméně důležitý je výběr správné židle. Na té se nevyplácí šetřit. Protože pořízení tohoto kusu nábytku zpravidla nebývá laciná záležitost, doporučujeme Vám, koupit takovou židli, která poroste spolu s dítětem. Například otočnou židli s opěradlem a měkkým sedákem, kterou lze různě polohovat. Dětem vyhovují také sedací pytle, při učení je však vhodnější židle, o kterou se může dítě opřít.

Dále by měl být koutek vybaven skříňkou či policemi na školní věci, jako jsou knihy a sešity. Naučte dítě hned od začátku, aby tyto předměty důsledně oddělovalo od svých hraček. Ve studijním koutku by neměly být ani žádné hračky, které by dítě rozptylovaly. Místo hraček sem raději umístěte pořádný glóbus. 

Co je dále při učení nevhodné, to je přítomnost slunečního světla, které způsobuje únavu. Pořiďte proto do pokojíčku žaluzie. 

Škola hrou a hra školou 
Přestože je důležité, aby se dítě hned od začátku naučilo rozlišovat mezi povinnostmi a zábavou (ideální je zavést pevný denní režim s dobou vymezenou k psaní úkolů) a při učení nemělo své hračky bezprostředně na očích, dbejte na to, aby se ve svém studijním koutku cítilo příjemně. Nechcete přeci, aby vnímalo školu a povinnosti s ní spojené jako nutné zlo okrádající jej o čas určený k hrám. Ostatně i naše školství začíná postupně měnit svou povahu ve prospěch školy hrou. 

Naproti tomu hra zase není nesmyslné vyplňování času, stejně jako školní aktivity formuje osobnost člověka a připravuje jej na budoucí povolání. Prostory vymezené k učení, hraní a odpočinku je proto dobré nenásilně oddělit, třeba vzdušnou příčkou v podobě knihovny. Knihovna se záhy stane důležitým zdrojem informací Vašeho malého žáčka, třebaže jejich získávání prostřednictvím počítače bude pro něj mnohem příjemnější. 

Pozor na krabice
Umístit šestiletému dítěti televizor přímo do dětského pokoje není zrovna ten nejlepší nápad. V případě počítače můžete oprávněně namítnout, že Vaše dítě s jeho pomocí vzdělává. Přesto byste měli regulovat počet hodin, který Vaše dítě u počítače stráví. Ideální je, když má malý žáček také jiné zájmy, než krabice. Vhodné jsou především sportovní aktivity. Dětský pokojíček rozdělený na studijní, hrací a odpočinkovou zónu by měl pro dítě představovat příjemné zázemí, nikoli prostor, kde mezi krabicemi stráví většinu života.


Kam dál ?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze