Úvod

Koupelna pro děti

Koupelnu, tu má snad doma každý. A často ne jednu. Ale víte, co je nejnovějším koupelnovým hitem? Nezoufejte, i velká proměna za málo peněz je možná! Nevěříte? Zkusíme Vás o tom přesvědčit na následujících řádcích!


V čem koupat miminko?
Děti milují vodu. Dokážou se v ní nekonečně dlouho ráchat a vůbec jim přitom nevadí, že jsou zimou celí modří. Léto zmizelo jako pára nad hrncem a my nemáme čas vyrazit s nimi k bazénu tak často, jak by si ony přály. A tak ať se alespoň vydovádí doma v koupelně. V prostorné vaně se dá zažít spousta dobrodružství. Ty nejmenší děti by však měly mít svou malou vaničku, nejlépe z plastu, aby je při koupání nestudila. V případě malého miminka a malé plastové vaničky máte v podstatě dvě možnosti. Buď ji klasicky vložíte do běžné dospělácké vany, kde se koupete sami, anebo si k ní koupíte stojan, do něhož ji upevníte. Výhodou tohoto stojanu je, že se k miminku nemusíte při koupání ohýbat, čímž se koupací procedura stane pro vás mnohem příjemnější. Pro větší miminka, která již začínají lézt, je však bezpečnější první varianta.

Bojíte se, že své miminko při koupání utopíte? Tak zkuste kloboukovitou vaničku, kde toto nebezpečí nehrozí. Její výhodou je navíc to, že nezabírá příliš místa.

Pokud budujete přímo maminkovskou koupelnu, můžete svému miminku pořídit rovnou celou sadu. Vaničku se stojanem, přebalovací pult spolu s neprodyšným odpadkovým košem, který lze hermeticky uzavřít. Šikovný tatínek dokáže takový stojan nebo přebalovací pult také sám vyrobit. 

Veselé dětské koupelny
Nabídka hotových komponent určených přímo do dětských koupelen zatím není na českém trhu příliš pestrá, přestože výrobci již začínají postupně reagovat na období babyboomu, a tak budete potřebovat zapojit také své tvůrčí schopnosti. Při shánění doplňků neváhejte navštívit prodejnu hraček nebo větší papírnictví. Stejně tak není problém, zasurfovat si trochu po internetu a následně objednat například dlaždice od zahraničních prodejců nebo přímo od výrobce. V České republice nabízí tento druh sortimentu například firma Ravak. A pak může vesele vzniknout třeba dětská koupelnička obložená třeba dlaždicemi s obrázky medvídka Pú a jeho kamarádů. Nebo máte raději Mickey Mouse?

Některé komponenty však není problém koupit, například menší umyvadla určená pro děti, nebo dětské toalety. Pokud jde o skříňky a poličky, dokonce i umyvadla, mnohdy nezáleží na tom, zda jsou tyto kusy nábytku přímo dětské, můžete je později doplnit nějakým veselým obrázkem, zakoupeným třeba v papírnictví. Důležitá je především výška jejich umístění, a to tak, aby dítě pohodlně dosáhlo na dvířka, a mohlo je otevřít, anebo si mohlo vzít zubní kartáček ze své poličky, což znamená ve výšce zhruba 60 cm. Počítejte však s tím, že konkrétně umyvadlo budete muset minimálně dvakrát posunout, jak dítě poroste.

Pokud jde o doplňky, tady je nabídka trhu poměrně pestrá. Různé kelímky, pouzdra na mýdla, ručníky, zubní kartáčky nebo přímo celé sady dětských doplňků můžete zakoupit v nejrůznějších obchodech. I když se jedná o spotřební zboží, které budou vaše děti používat jen omezenou dobu, na ceně se nevyplatí šeřit. Mohli byste tak svým ratolestem pořídit nějaký zdravý škodlivý výrobek ze sousedního východního kontinentu.

Děti rychle rostou
Přestože dětská koupelna jako taková působí velmi roztomile, pamatujte na to, že děti rychle rostou, a stejně tak rychle se mění také jejich vkus. Příští rok se jim může líbit úplně jiný obrázek než ten, který jste tam letos tak pracně vytvořili. Proto je lepší volit spíše systém postupných úprav než řešení trvalejšího charakteru. Můžete tak přizpůsobit koupelnu svému dítěti třeba tak, že přidáte níže umístěné umyvadlo, koupíte koupelnový závěs s pohádkovým nebo zvířecím motivem a na stěnu připevníte háčky pro dětské ručníky. A až vašemu drobečkovi napustíte vanu a budete si s ním hrát, vůbec ho nebude mrzet, že ta vana není obložená dlaždicemi s kačerem Donaldem.

Druhou, v našem případě dětskou, koupelnu si pochopitelně mohou dovolit pouze rodiny, které bydlí v domku nebo ve větším bytě. V klasickém panelovém bytě si pravděpodobně budete muset vystačit s detaily, jako jsou přídavná záchodová prkénka a koupelnové závěsy. Těch je na trhu dostatek. A co je v případě dětské koupelny nebo koupelny částečně přizpůsobené dětem nejdůležitější? Aby se v ní vaše dítě cítilo příjemně a hlavně mu zde nehrozilo zvýšené nebezpečí úrazu. Pozor tedy na ostré hrany a předměty, na které by vaše dítě mohlo upadnout!


Kam dál ?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze