Úvod

Kolik nás stojí neizolovaný kotel nebo potrubí?

Kvalitně navržené a namontované technické izolace významně snižují energetickou náročnost budov, zvyšují úroveň uživatelského komfortu a podporují mimo jiné požární bezpečnost staveb. V článku uvádíme dva příklady z praxe.


Pod pojmem „technické izolace“ se stavařům zpravidla vybaví některý z typů potrubních izolací, izolace výměníků, vzduchotechniky, akumulačních nádrží apod. Pro většinu lidí se však jedná o pojem, pod kterým si nedokáží představit nic, co by mohlo přímo ovlivňovat kvalitu jejich života. Přitom, kvalitně navržené a namontované technické izolace významně snižují energetickou náročnost budov, zvyšují úroveň uživatelského komfortu a podporují mimo jiné požární bezpečnost staveb. Před dvaceti lety jsme museli čelit argumentům typu: „zateplím – li si fasádu, tak sice v zimě ušetřím za uhlí, ale v létě budu muset topit!“, nebo: „zateplení táhne vlhkost, nechci mít doma plesnivé stěny!“ a podobně. Vývoj cen energií, rozvoj technologií i zkušenosti uživatelů jasně prokázaly nesmyslnost podobných námitek, respektive jejich platnost pouze v případech diletantsky navržených nebo realizovaných stavebních úprav. K mému překvapení jsem se s argumentací na podobné úrovni setkal znovu, relativně nedávno a to hned dvakrát.

Případ první: Moderní kotel ve starém domě


V rodinných domech postavených hluboko v minulém století, byla kotelna často spojená se skladem uhlí a byla umístěna ve větraném sklepě nebo v nějakém přístavku. V souvislosti s celkovou rekonstrukcí fasády a zateplením střechy mi, právě v takovém nezatepleném přístavku, ukazoval majitel hrdě nový kondenzační kotel, kterým nahradil původní kotel na tuhá paliva. Zejména hrdě poukazoval na jeho vysokou účinnost. Když jsem se ptal, kdy bude izolovat potrubí přívodu a zpátečky do systému, tak mi vysvětlil, že dle jeho názoru se jedná o ztráty zanedbatelné!

Zkusme tedy chvilku počítat:

Přívodní potrubí (a to pouze v kotelně) mělo světlost 1 palec a bylo dlouhé přibližně 4 metry a na teploměru vykazovalo teplotu přibližně 50° C. Při teplotě okolí 18° C pak toto potrubí na jeden metr délky zbytečně topilo výkonem cca 33 W, na 4 m cca 130 W. Na zpátečním potrubí (taktéž nezaizolovaném) ukazoval teploměr asi necelých 30 °C, to znamená přibližně 10 W na jeden metr délky, a tedy cca 40 W na 4 m potrubí. Při zaizolování přívodního i zpátečního potrubí 40 mm tepelné izolace (uvažovány izolační pouzdra PS 600 Knauf Insulation) by se celkový tepelný tok snížil na cca 35 W! A to s odhadem poklesu teploty okolního prostředí na 15° C. Výsledný rozdíl tedy přibližně činí: 130 + 40 – 35 = 135 (W). Nechali byste v kůlně, po celou topnou sezónu, zapnutou zbytečně téměř 150 W žárovku?


Technické izolace Knauf Insulation vyrobené z kamenné minerální vlny
Technická izolace Knauf Insulation vyrobené z kamenné minerální vlny

Případ druhý: Plastové trubky nepálí

V hale truhlárny malé rodinné firmy bylo dotaženo potrubí s teplou vodou pro mytí rukou zaměstnanců od bojleru na vzdálenost asi deseti metrů. S izolací si nikdo hlavu nelámal. Plastové potrubí mělo vnější průměr cca 20 mm, tloušťku stěny odhaduji na 3,4 mm a výstupní teplota teplé vody u bojleru byla asi 45 °C. Dejme tomu, že by byl u umyvadla stabilní průtok 0,02 l/minutu (to odpovídá 1,2 l za hodinu) - párkrát si někdo opláchne ruce. V tom případě teče z potrubí voda zchlazená prakticky na teplotu vzduchu v místnosti, ztráty jsou v úrovni 10 W na metr délky potrubí. Pokud by si někdo umyl ruce jednou za hodinu, tak si je umyje ve vodě studené, jako kdyby ohřev neexistoval, a zbytečně promrhá cca 40 W/h. Argument že plastové trubky nepálí, nemá na ztrátu tepla, kupodivu, žádný vliv.

Technické izolace Knauf Insulation vyrobené z kamenné minerální vlny přináší celou řadu výhod. Jsou nehořlavé a na rozdíl od plastových izolací nedegradují při vyšších teplotách, poskytují stabilní dlouhodobou ochranu proti ztrátám energií a minerální vlna efektivně pohlcuje hluk. V nabídce technických izolací Knauf Insulation naleznete izolační pouzdra na běžné potrubí kruhového průřezu, izolaci pro všechny běžné typy vzduchotechnického potrubí, izolaci pro výměníky, akumulační nádoby a podobně.

Projděte si ji na www.knaufinsulation.cz a nezapomeňte si stáhnout také nový program pro výpočet a posouzení technických izolací KI Tech na www.knaufinsulation.cz/ki-tech.

Program pro výpočet a posouzení technických izolací KI

Spočítat, o kolik tepla přicházíte nezaizolovaným potrubím ve Vašem domě, s ním zvládnete snadno i sami.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze