4 výhody plynových kotlů aneb proč je využívat v domácnosti?
Zajímá vás, jak vlastně plynový kotel funguje, na co si při jeho výběru dát pozor a co na něm naopak oceníte? Čtěte pozorně a zjistěte jejich přednosti pro vytápění domácnosti, ale i ohřev vody. Pořízení kotle je jednou z větších investic, tak ji pořádně promyslete.
Princip plynového kotle
Plynový kotel spaluje zemní plyn nebo propan-butan, a tím ohřívá teplonosnou látku – tou bývá zpravidla voda nebo nemrznoucí kapalina. Vzhledem k palivu patří
plynové kotle pro domácnost mezi ekologické způsoby vytápění a zároveň patří mezi nejvýhřevnější. Ke konkrétnímu nastavení tepla pak slouží elektronická řídící jednotka.
Závěsný nebo stacionární?
Ohřátá voda nebo nemrznoucí kapalina je pak z výměníku rozvedena do radiátoru nebo jiných topných zařízení. Stacionární kotel zabere více místa na zemi a hodí se tak, pokud na něj máte samostatnou větší místnost – kotelnu. Oproti tomu závěsné kotle jsou jednak menší a designově lépe řešeny. Můžete je tedy bez problémů umístit například do spíže nebo do koupelny, aniž by narušily design či komfort domácnosti.
Tip: Stacionární i závěsné plynové kotle pořídíte na
Topenilevne.cz!
Rozdíl mezi klasickým a kondenzačním kotlem?
Existuje druh plynového kotle, který má o kladnou vlastnost navíc – říká se mu tzv.
kondenzační plynový kotel. Od běžného plynového kotle se liší tím, že dokáže využít i tu energii, kterou by jinak běžným provozem ztratil. Při běžném spalování plynu vzniká chemická reakce, během níž se tvoří určité množství vodní páry. Spolu s dalšími produkty hoření tvoří takzvané spaliny a ty jsou odváděny komínem pryč. Kondenzační kotel však umí využít teplo i z této vzniklé páry.
Výhody plynových kotlů
• Spalováním nevznikají pevné (nespálené) částice jako prach nebo saze
• Zemní plyn je levný a je ho dostatek
• Emise síry, oxidu uhelnatého a oxidů dusíku jsou nižší než u jiných typů kotlů
• Nenáročnost obsluhy a nízká hlučnost